Keliaujant Indijos šiaure, kur gyvena daug pabėgėlių iš Tibeto, labai lengvai galima visur aplink pamatyti žalią ir raudoną spalvas. Žalias turkis ir raudonas koralas lydi juos buityje, namuose, papuošaluose, rūbuose. Šeimos, moters socialinio sluoksnio aukštumas arba turtingumas matosi iš to kiek turkio papuošalų ji dėvi. Įsivaizduoju kokie sunkūs tie jų papuošalai.. O jei būtų princesė, galime įsivaizduoti kiek turkio tektų nešioti ant galvos – kilogramus. Kasdienybėje tai yra karoliai iš turkio ir koralų, karoliai mantroms skaičiuoti. Per šventes moterys puošiasi tradiciniais rūbais, kurie yra labai šilti su kailiais, ilgi, su daugybe akmenų, ypač turkio.


Turkis (pers. “firuze”- “laimės akmuo arba pers. “piruz” – “laimintis”) – dangiškai mėlynos, mėlynai žalios, obuolio, pilkai žalios spalvos. Turkį visada vertino, ypač Rytuose, kur vadina mėgstamiausiu akmenimi. Dar vadina karališkuoju akmenimi, Egipto faraonų akmenimi, dangaus akmenimi (taip vadina indėnai), arabiškuoju akmenimi, actekų akmenimi.

Istorija

Aristotelis rašė, kad turkis apsaugo nuo mirties ir gydo nuo skorpiono įkandimų. Amerikos indėnai nešiodavo turkio karolius tikėdami, kad jis gelbsti nuo baimės ir nuo angies įkandimo. Navacha genties piemenys nešiodavo tokius karolius apsaugai nuo žaibo. Jie kreipdavosi į lietaus ir vėjo dievus ir mėtydavo turkį į vandenį. Akmuo buvo atlygiu laimėtojams įvairiose varžybose, taip pat mainų priemonė verslo sandoriuose. Naudojamas jis buvo ir religinėse ceremonijose. Rusų kariai nešiodavo turkį apsaugai kovose.
Pagal persus, turkis atsirado iš mirusių iš meilės žmonių kaulų. O romiečiai siejo jį su meilės deive Venera.
Rusijoje ir Vokietijoje iš turkio gamindavo vestuvinius žiedus, kurie stiprino santuoką ir sujungdavo sutuoktinius po barnių. Turkį naudoja ir būrimuose. Keliautojams rekomenduodavo imti šį akmenį į kelionę. Viduramžiais persų pirkliai nešiodavo papuošalus iš turkio, norėdami apsisaugoti nuo piktų dvasių ir kad atneštų sėkmę. Senovės Persijoje tikėjo, kad papuošalai iš turkio apsaugo šeimininką nuo prievartinės mirties. Medžiotojai pritvirtindavo akmenį prie šautuvo ar lanko, kad padėtų pataikyti į taikinį. Buvo laikoma, kad vaikams amuletas iš turkio apsaugo nuo piktų dvasių.
Šimtmečiais įvairių kultūrų atstovai tikėjo, kad turkis gali pritraukti sėkmę, laimingą meilę ir gerbūvį.

Turkis rytuose

Tibeto tradicijoje turkį gerbia kaip gyvybinės jėgos lopšį ir vadino šventu akmeniu. Garbingos šeimos net imdavo sau pavardę “Turkio stogas”, tikėdamiesi gerbūvio. Pagal klasikinį traktatą “Čžud-ši” medicinoje turkį naudoja nuo senų laikų įvairių vaistų sudėtyse esant užslėptam, pasenusiam “karščiui” ir nuo nuodų.
Indų jogai laiko, kad turkis turi didelę teigiamą energetiką, teigiamai veikia žmones, mažina pyktį, susierzinimą, piktus kėslus, suteikia pasitikėjimą ir teigiamas emocijas. Jis padeda susikaupti, suprasti gyvenimo prasmę, sulaiko žmogų nuo beprasmių poelgių.

Turkis ir sveikata

Turkis gali keisti spalvą, tapdamas šviesiu, dėmėtu, pereidamas iš žydros spalvos į baltą. Matyt jo kaprizingas charakteris davė pagrindą legendoms ir mitams. Mongolų lamos manė, kad turkis yra šeimininko sveikatos indikatorius ir “serga” kartu su juo: jeigu jis staiga pažaliuos ar patamsės, tai ženklas, kad prasideda liga. Tokia ypatybė yra pačiame akmenyje: jis neišlaiko perkaitinimo, didelės drėgmės, aliejų. Susergančiojo žmogaus keičiasi kūno temperatūra ir drėgmė, ką ir pajaučia turkis.
Turkį rekomenduojama nešioti tiems, kas turi nemigą arba ką kankina baisūs sapnai. Jis naudingas širdžiai, plaučiams, kepenims ir skrandžiui. Gerina regėjimą, lengvina galvos skausmus, teigiamai veikia balso stygas ir skydliaukę.
Turkis laikui bėgant keičiasi iš šviesiai žydros spalvos į ryškiai žydrą, žalsvai žydrą ir žalią. Akmens ryškumas priklauso nuo apšvietimo: jis šviesesnis lietingu oru ir spindi esant saulės ir elektros šviesai.
Yra laikoma, kad aktyviausias, turintis gydančių galių yra ryškiai žydras turkis
.

Daugiau informacijos galite sužinoti facebook grupėje.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

sėkmingai užsiprenumeravote!