Paskutiniu metu išleidžiama ir tėvų perkama daugybė knygelių su figūras, piešinuku ir surasti reikalingu skaičiumi. Skaičius vaikas įsimena gana greitai. Skaičiuoti vaikas išmoksta gana greitai. Bet paklausus, kiek šaukštų ant stalo ar pan, dažniausiai vaikas negali atsakyti. Ką daryti? Pirmiausia, nelaukti greito rezultato. Antra, kuo dažniau naudosite gyvenime arba žaidimuose kiekinį ir kelintinį skaičiavimą, tuo greičiau vaikas pradės jame orientuotis.
Keliaukime lėtai, neskubėdami, užtikrintai. Įsiklausykime į vaiką. Jeigu matome, kad vaikas prigeso, nusisuka – grįžkime – kad vaikas jaustųsi pasitikintis, kad vaikui būtų įdomi ta kelionė su skaičiais.

Pakalbėkime apie kiekį

  1. Aš pats. Taip, pradėkime nuo paties vaiko. Ir pradėti galime jau nuo 6-8 mėnesių (ir anksčiau). Paskaičiuokime viską, ką turi vaikas: dvi akytės, dvi kojytės, viena nosytė… Tegul vaikas apžiūri tą, ką jūs minite.
    Universaliausias dalykas mokytis skaičiuoti aišku yra pirštai. Pradėkime nuo vienos rankos, perskaičiuokime pirštukus, aiškinkimės, kad vienas pirštukas ir keturi tai penki; du ir trys yra penki pirštukai. Tada pridėkite antrą ranką. Vienas pirštukas kitos rankos atėjo į svečius ir dabar jau šeši pirštai. Gali ateiti į svečius po du, tris pirštukus.
  2. Skaičiuokite viską kuo žaidžiate. Nereikia ir specialių matematikos užsiėmimų. Žaidžiame su vaiku, čia ir kalbame „Čia gyvena viena vištelė, o čia – du drambliukai“. Arba „Kiek gyvūnėlių važiuos traukiniu?“ Ir patys atsakome, kad vaikas suprastų kaip atsakinėti į tokius klausimus „Du katinėliai, trys arkliukai, vienas kupranugaris ir pan.“ Specialiai kurkite tokias situacijas, kad reikėtų ką nors suskaičiuoti arba duoti kitam žmogui, žaislui tam tikrą kiekį grybų, gėlių ir tt.

Bet kokiame žaidime galime supažindinti ir su aritmetiniais veiksmais,

kurti uždavinį ir čia pat spręsti.
Pavyzdžiui, „Pas kupranugarį į svečius dideliu laivu atplaukė dramblys, o vėliau dar dvi beždžionėlės. Ir štai jau pas dramblį trys svečiai“, „Mergaitė iškepė du pyragėlius su uogiene ir du pyragėlius su kopūstais, po to sudėjo visus šiuos keturis pyragėlius į krepšelį ir iškeliavo į mišką pas medkirtį (visą tai mes vaidiname žaislais). Medkirtys kaip tik buvo namuose ir turėjo svečiuose du medžiotojus. Mergaitė paruošė arbatos, ir pradėjo jie visi gerti arbatą su pyragėliais. Taip išėjo, kad visiems teko po vieną pyragėlį. Kadangi ir žmonių, ir pyragėlių buvo po keturi, visiems užteko po vieną, po lygiai.“ Siužetą galite sugalvoti bet kokį. Žaislus naudokite kokius turite/ Tegul vaikas bus susikaupęs ties pačiu žaidimu, o skaičiavimas įsimins savaime.
Austėja turėjo tris zuikučius – du baltus ir vieną pilką… – tokiu būdu mes suteikiame žinias apie skaičiaus sudėtį.
Nebijokime bežaisdami sudaryti situacijų daugybai ir dalybai: mes pastatėme tris namelius po keturias kaladėles – iš viso dvylika kaladėlių mes panaudojome. Padalinkime trims gyvūnėliams šešis obuolius, kiekvienam po du…


Žaidimai kiekiui

Jei vaikas mėgsta ką nors kur nors sudėti, rūšiuoti į indelius – visą tai galime susieti su skaičiavimu. Čia mes galime skaičiuoti daugiau nei iki 10. Tokiu būdu vaikas įsimena ne tik skaičių eiliškumą, bet ir vizualiai gali pamatyti kiek yra tos 25 monetos, kurias jis įdėjo į indelį.

Paimkime monetas ir indelį su siauru tarpeliu. Ant stalo išdėliokime monetas, suskaičiuokime kiek jų. Ir kiškime po vieną monetą į tą tarpą, kiekvieną kartą sakant kiek monetų pas mus liko – tai bus žaidimas skaičiuojant atgal…
Galima monetas sudėti ne eilute, o bokšteliais. Gali išeiti vienas, du, trys ar daugiau bokštelių ir dar atskirai likti monetų, taip ir sakykime – 10, dar 10, dar keturios monetos – iš viso 24 monetos. Dėkime į indelį: liko 23, 22, 21…

Linksmasis skaičiavimas

Bus reikalingos geometrinės figūros, kitos priemonės kaip mažos ir didelės sagos, makaronai pagaliukų ir ragelio formos, pagaliukai ir monetos, pieštukai ir tušinukai ir pan.
Dedame vieną figūrą ir sakome „Vienas“, tada kitą figūrą ir sakome „Du“ ir taip iki 5. Paskui žiūrime kas išėjo. Galbūt 5 vienodos figūros, tada sakome – visos raudonos – arba kelios figūros kitokios, tada galime pasakyti 3 raudonos ir 2 mėlynos, iš viso 5. Kitą kartą gali išeiti 1 raudona ir 4 mėlynos, o vis tiek 5 figūros.
Po kurio laiko didinkime skaičius iki 10, tada imkime 20 figūrų, kad būtų viena dešimtis vienos spalvos figūrų, kita dešimtis kitos spalvos.

Vienas, daug, keli

Paimkime du žaislus, pvz, lėlę ir meškiuką. Vienam duokime vieną figūrą, rutuliuką, kitam – daug. Paklauskime vaiko, kur vienas, o kur – daug. Paprašykime vaiko, kad padalintų lėlei ir meškiukui rutuliukus po vieną, po du, po tris…

Daugiau, mažiau, lygiai

Sudėkime rutuliukus dviem eilėmis, pvz, vienoje eilėje 3 rutuliukai, kitoje – 4. Palyginkime kartu su vaiku kur daugiau, o kur mažiau. Paprašykime vaiko, kad išlygintų eiles, kad būtų lygiai. Vaikas gali pridėti rutuliukus arba atimti. Komentuokime veiksmus: „Mes turime 3 ir 4 rutuliukus. 3 mažiau negu 4. Padarykime, kad būtų lygiai. Prie trijų rutuliukų pridėjai vieną ir abiejose eilėse dabar po 4 rutuliukus.

Tiek pat

Sudėkime rutuliukus/monetas eilute. Paprašykime vaiko, kad suskaičiuotų ir padėtų šalia tiek pat.

Atspėk kiek


Sudėliokite ant stalo kažkiek rutuliukų/monetų. Paprašykime vaiko iš akies pasakyti kiek rutuliukų ant stalo neskaičiuojant. Po to tegul suskaičiuoja ir pasitikslina, kiek gi iš tiesų yra rutuliukų.

Paskaičiuok


Paprašykime vaiką padėti ant stalo tam tikrą kiekį figūrėlių – dvi, šešias, daugiau negu dvi, mažiau negu penkios, dviem daugiau negu trys. Užduočių sunkumas priklauso nuo amžiaus.


Požymiai ir savybės


Požymius ir savybes turi visi daiktai. Kai vaikas žaidžia, konstruoja, mes, suaugusieji, padedame vaikui susidėlioti viską pasaulyje pagal lentynėles, pateikdami maksimalią informaciją, aiškindami įvairias kategorijas – spalvą, dydį, kilmę, paskirtį, medžiagą ir kitus požymius.
O kaip suteikti geriausią galimybę manipuliuoti daiktų požymiais?

Patogiausia – geometrinėmis figūromis. Paimkime tris pagrindines figūras – apskritimą, trikampį ir kvadratą, tris pagrindines spalvas – raudoną, mėlyną, geltoną, tris pagrindinius dydžius – didelį, vidutinį, mažą. Taigi turime 27 figūras, kiekviena jų turi tris požymius – formą, spalvą, dydį.
Galime dėlioti figūras pagal vieną požymį, pvz, ieškokime visas raudonas figūras, arba visus kvadratus, arba visas mažas figūras. Visas šias užduotis įterpkime į žaidimo siužetą. Galime dėlioti figūras pagal spalvą ant tam tikros spalvos popieriaus. Arba pagal formą ant lapo iškirpto tam tikra forma. Arba pagal dydį į namelį ar maišelį atitinkamo dydžio. Vėliau galime dėlioti pagal du požymius, tris. Turėti maišelius, namelius, ant kurių nupiešti du arba trys požymiai.
Susipažinimas su skaičiais.

Dabar galime susipažinti kaip atrodo skaičiai

Kai stalas tuščias, čia nieko nėra, tai nulis rutuliukų. O atrodo nulis taip. Ir dedame skaičių 0. Tada vieną rutuliuką ir skaičių 1, ir tt. Vėliau dedame figūrą ir prašome, kad vaikas padėtų reikalingą skaičių. Ir atvirkščiai. Dedame ant stalo skaičių ir prašome, kad vaikas padėtų tokį kiekį rutuliukų.

Slėpynės su skaičiais

Pasiūlykime vaikui išimti iš maišiuko tam tikrą kiekį rutuliukų, paskaičiavus juos maišelyje ranka (arba ant stalo užsimerkus).

Dėmesys

Padarykime iš rutuliukų takelį arba ornamentą. Paprašykime vaiko pažiūrėti į takelį, tada nusisukti. Mes pakeičiame rutuliukų išdėstymą. Paprašome vaiką sudėti kaip buvo.

Dešimtis

Nupieškime ant lapo piramidę iš rutuliukų (neužspalvinti): 4 rutuliukai, ant viršaus 3 rutuliukai, aukščiau 2 ir vienas rutuliukas. Tai yra dešimtis. Atkreipkime vaiko dėmesį iš ko susidaro dešimtis: pakeisime vieną rutuliuką kita spalva, po to dar vieną … Vaikas pamatys visus variantus kaip gali keistis spalvos dešimtyje (1+9, 2+8, 3+7, 4+6, 5+5, 6+4, 7+3, 8+2, 9+1).

Antra dešimtis

Ant kito lapo padaryti dar vieną piramidę – dešimtį. Ant pirmo sudėti dešimtį, ant antro taip pat dėti po vieną rutuliuką. Aiškiname, kad vienuolika tai dešimt iš pirmos piramidės ir vienas. Ir tt.

Daugiau informacijos galite sužinoti facebook grupėje.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

sėkmingai užsiprenumeravote!