Kūdikiui atėjus į šį pasaulį mamytės ir tėčiai beprotiškai nori pradėti kaip nors ugdyti mažylį. Bet kaip? Jis toks mažutis ir nieko nemoka…
Iš tiesų naujagimis gali ir moka daug. Jis turi refleksus: jis gali čiulpti, stipriai laikytis už pirštų (griebimo refleksas), atsispirti kojytėmis nuo atramos, turi žingsniavimo refleksą. Yra dar vienas refleksas – kvėpavimo užlaikymas. Patekus vandeniui į veidą arba paputus, mažylis įkvepia oro į plaučius ir kelioms sekundėms užlaiko kvėpavimą. Išmintinga gamta padarė taip, kad net netyčia vaikui patekus į vandenį, jis trumpą laiką nepasprings. Šiuo unikaliu gebėjimu ir remiasi kūdikių nardymo ir plaukimo mokymo metodikos.

Plaukimas – ypatingas sportas. Čia veikia beveik visi pagrindiniai organizmo raumenys, o krūvis stuburui minimalus. Plaukimas vysto širdies-kraujagyslių sistemą, didina ištvermę ir teigiamai veikia kvėpavimą: plaučiai išsitiesia, o jų tūris didėja. Dauguma naujagimių labai mėgsta vandenį: jie devynis mėnesius pliuškenosi mamos pilvelyje.
Vanduo ypač naudingas yra neišnešiotukams: kūnas jame sveria mažiau, ir mažyliai greičiau vejasi savo bendraamžius su normaliu kūno svoriu.

Kodėl naudingas plaukimas?

Metukų vaikas, kuris moka plaukti – tai realu. Iš pradžių vaikai mokosi plaukti po vandeniu, tada po truputį pradeda laikytis ant paviršiaus. Taigi išvada – kad vaikas išmoktų plaukti, iš pradžių jį reikia išmokyti nardyti. Dažniausiai iš pradžių mažyliai nėra sužavėti šios idėjos, ir reikia šiek tiek tėvų kantrybės parodyti, kad nerti – tai nuostabu. Ar verta įdėti kantrybės ir pastangų? Štai kelios mintys:
• Plaukimas stiprina sveikatą, o mokėjimas užlaikyti orą po vandeniu vysto plaučius.
• Ankstyvas plaukimas – garantija, kad vaikas nebijos vandens ir nepaskęs atsitiktinai nukritęs į vandenį.
• Po plaukimo vaikai gerai miega. Plaukite kartu su vaiku ir naktį gerai miegokite.
• Plaukimas kartu su tėvais baseline – puikus visos šeimos poilsis.
• Užsiimant plaukimu, mokotės bendrauti su vaiku ir suprasti jį, jo signalus.

Kada pradėti nardymą?

Mama yra geriausias mokytojas. Ir sėkmė priklauso nuo mamos pasitikėjimo. Geriausia pradėti iškart po gimimo: juk artėjant trims mėnesiams kvėpavimo užlaikymo refleksas dingsta. Pirmus kelis mėnesius nardyti galima namuose, vonioje. Nuo dviejų trijų mėnesių, kai vonia jau per maža, vertėtų eiti į baseiną.

Vanduo neturėtų būti per šiltas: vėsiame vandenyje vaikas juda aktyviau, o šiltame užmiega. Nebijokite laikyti vonios durų atvirų – vaikas labiau gali peršalti ne nuo šalčio, o nuo temperatūros kaitos.
Kaip ilgai maudytis, nardyti ir plaukti? Stebėkite mažylį: vienas pasiruošęs maudytis kelias minutes, kitas ir valandą. Baigus procedūras, apipilti šaltu vandeniu yra puikus būdas grūdinti mažylį. Tą galima daryti nuo pirmųjų dienų.
Mažylį įkiša į vandenį iškart. Jeigu mama kalba su juo ir aiškina kas vyksta, mažylis jaučiasi pasitikinčiai. Žodžių jis gal ir nesupras, bet mamos teigiamas intonacijas jis, be abejo, supras. Vieni vaikai mėgsta plaukti ant pilvuko, kiti – ant nugarytės. Pradėkite nuo tos padėties, kurią labiau vaikas mėgsta. Maudant viena ranka prilaikykite po smakru, kita ranka – galvą iš nugaros. Didžiuoju pirštu galima jam prilaikyti burną, kai kurie mažyliai mielai čiulpia mamos pirštą – taip jiems drąsiau. Tokioje padėtyje mažylį ”vedžioja” po vonią ar baseiną pirmyn, atgal ir aštuonetukais.
Judesių tempą rinkitės individualiai: vieni mažyliai mėgsta smagius, greitus judesius, kiti – ramius judesius. Plaukioti galima prilaikant mažylį po galvyte ir užpakaliuku. Taip pat patinka “varlytės” padėtyje, vertikaliai. Tada prilaikome po krūtine.

Kaip nardinti vaiką?

Priėjome prie nardymo momento. Mažyliui sakome “neriame”, švelniai pučiame į veidą. Tuo momentu vaikas užlaiko kvėpavimą ir ta akimirka nuleidžiame vaiką po vandeniu sekundei. Kai mažylis priprato prie šios procedūros ir gali užlaikyti kvėpavimą ilgėliau, galime ilginti jo buvimo po vandeniu laiką. Apsipratus visiškai, galime paleisti mažylį trumpam po vandeniu. Vaikams tas patinka.
Baseine galima neriant gaudyti žaisliuką, nardyti kartu su mama, plaukioti pas mamą ant pilvo arba ant nugaros. Vėliau galima pasidžiaugti šokinėjimu nuo bortelio.
Ką noriu pabrėžti – neduokite, prašau, vaikams pripučiamo rato. Tai nuo pradžių formuoja neteisingą kūno padėtį.

Pirmas nardymo kartas arba keli pirmi kartai būna kai kuriems mažyliams ir jų tėveliams ne itin džiaugsmingi. Tėveliai susinervina, pergyvena ir perduoda mažyliui nerimo bangas. Keli patarimai kaip sušvelninti pirmus nėrimo kartus:
• “Veskite” vaiką vonioje vienu tempu, tada akimirkai panardinkite jo galvytę ir toliau tęskite judėjimą.
• Dainuokite mažyliui dainelę arba deklamuokite eilėraštuką, intonacijos ir tempo nekeisdami: mažylis turi girdėti ramų mamos balsa ir išnįręs.
•  Maudykitės kartu… Niekas taip nenuramina, kaip rami, šalia esanti mama.
• Žindykite vandenyje. Tai skatina, motyvuoja, ramina.
• Kartais tekančio vandens garsas veikia raminančiai – pabandykite palikti kraną su tekančiu vandeniu.
• Pastebėkite, kokie judėsiai labiausiai patinka mažyliui ir atlikite juos iškart po nėrimo.
• Padarykite vonios kambarį smagų – pakabinkite spalvotų žaislų ir balionų.
• Būtinai raskite būdą nuraminti vaiką vonios kambaryje. Palikti vonią jis turi be ašarų, kad neatsirastų vandens baimė.
Ir dar: maudynės, nardymas, plaukimas neturi būti būtinybe. Jei jūs pats nenorite tuo užsiimti, verčiate save, kad taip reikia, širdis tam neguli – tai vaikas negaus malonumo.

Asmeninė patirtis

Aš dar toli iki vaikų gimimo žinojau, kad noriu gauti vandeninę vaikų patirtį. Pirmus mėnesius kasdien nardėme vonioje, vėliau kasdien ėjome į baseiną. Pamačiau skirtumą tarp vonios ir baseino. Baseino erdvė, platesnės galimybės atlikti daugiau pratimų, galimybės nerti toliau, ilgiau, šokti aukščiau, galimybės džiaugtis ir leisti laiką kartu. Antrasis vaikas vandenyje jautėsi taip pat kaip ir sausumoje. Ateidavau ryte su dar miegančiu mažyliu, nurengdavau. Nusileisdavome į vandenį, jis atsimerkia, nusišypso, paplaukiojame, panardome, kartais net ir nerdamas miegojo. Miegodamas užlaikydavo kvėpavimą, išnerdamas iškvepia… ir tiek. Išlipdamas iš vandens, toliau miegodavo. Greitai vaikai jau pamėgo šokinėjimus nuo bortelio, žaislų gaudymą kitame baseino gale. Dabar, kai jie jau paaugliai, jie džiaugiasi nardydami, plaukiodami atvirose jūrose, jaučia vandenį, vandens teikiamą malonumą ir vandens galybę. Tad myli ir gerbia vandenį.

 

Daugiau informacijos apie nardymas galite sužinoti facebook grupėje.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

sėkmingai užsiprenumeravote!