Trupmenos

Trupmenas galima greitai išmokti muzikos pagalba. Besimokydami muzikos, vaikai mokosi natų ilgumo, jas taip ir vadina – sveika (pilna), pusinė, ketvirtinė, aštuntinė. Aštuntinė – tai trumpas garsas TA, ketvirtinė – tai reikia suspėti sudainuoti TA-TA, pusinė – kai groji vieną natą ir sudainuoji TA-TA TA-TA. Galima tas TA ploti delniukais. Po natų, įdomu trupmenomis supjaustyti obuolį, sukirpti popieriaus lapą.


Sudėtis

Geriausia bandyti sudėti vienodus daiktus. Pavyzdžiui, tiktų domino su taškiukais. Galima sudėti taškiukus ant abiejų domino pusių. Mes galime piešti ant lapo domino stačiakampį, daliname į dvi dalis, viršuje rašome skaičių 2, o apačioje 4. Jeigu suskaičiuosime kartu, gausime 6.

Tokiu būdu mes skaičiuojame ir su kitais skaičiais.
Toliau mes užduotį darome sudėtingesnę: Mes piešiame domino, daliname į dvi puses, viršuje rašome skaičių 2, o apačioje… nežinome. Kiek reikia parašyti, kad gautųsi 5?
Tokiu būdu mes prieiname prie lygčių. Paaiškiname, kad kai nežinome skaičiaus, vietoj jo parašome X. 2+x=5. Vaikas greitai supranta, kad nežinomas skaičius yra 3. Mes pakomentuojame, taip, teisingai, reiškia X yra 3.


Perėjimas per dešimtį.


Sudedame rutuliukus pereidami per dešimtį: pvz, 7 rutuliukus ant stalo. Imame dar 5 rutuliukus (kitos spalvos). Sakome:“prie 7 pridedame 5“ – atkreipiame vaiko dėmesį kiek liko tuščių rutuliukų pirmame dešimtyje, juos uždengiame rutuliukais ir komentuojame:“trijų trūksta iki 10, iš penkių paimame tris, lieka du rutuliukai. Išeina pilna dešimtis ir 2 rutuliukai – reiškia 12.“

Logika

Iki 3 metų vaikas negali ir neturi spręsti jokių loginių užduočių. Mes galime supažindinti jį su logika gyvenimo pavyzdžių pagalba. Čia galimi žaidimai: „Tai yra todėl, kad…“, „Kas bus, jei aš padarysiu…“. Svarbu, kad vaikas suprastų, kad viskas turi priežastį ir pasekmę.

Grupavimas

Prieš besimokant atimties, vertėtų atkreipti dėmesį į gripavimą pagal daiktų savybes. Surinkti namuose 50-70 daiktų į krūvą ir grupuoti šiuos daiktus pagal kokią nors savybę – “raudonas”, “mažas”, “žaislas”, “stačiakampis”, “skonis”, “kvapas”, temperatūra”, “tūris” ir pan. Šalia grupavimo, labai tiktų pažaisti žaidimą “kas netinka”, kai eilėje daiktų vienas netinka pagal savybę. Vėliau galima grupuoti augalus į grupes (krūmai, žolės, medžiai), gyvūnus.
Taigi, šiuo amžiaus laikotariu vaikas gali apibūdinti, pvz, mešką taip: meška – tai gyvoji gamta, gyvūnas, žinduolis, rudos spalvos, didelio dydžio, turintis tūrį, šiltas, lauknis, gyvenantis miške, užmiegantis žiemai.
Žaidimas 2 – galima apibūdinti kuo skiriasi ir kuo panašios katė ir varna.
Žaidimas 3 – vienas įmena daiktą, o kitas pagal savybes bando atspėti kas tai.


Atimtis ir dalinimas pusiau

Tokio amžiaus vaikams užduotėlės atimčiai turėtų būti gana gyvenimiškos. Buvo 6 obuoliai, 2 obuolius tu pasiėmei, 2 obuolius mamai davei. Kiek obuolių liko? Užduotys atimčiai kartu yra užduotys sąžiningumui. Vaikas jas supranta realistiškai.
Tuo pačiu kontekstu galime kalbėti apie dalybą pusiau, į 2 dalis. Tuos pačius 6 obuolius padalinsime į 2 dalis – tau ir mamai. Kiek obuolių kiekvienoje dalyje?


Atimtis peržengus dešimtį.

Tarkim, iš 15 mums reikia atimti 8. Reikalingą kiekį rutuliukų padedame ant šablonų, skaičiuojame tą kiekį, kurį reikia atimti. Sakome, kad atimame 5 (rodome, kad jie yra ant nepilno šablono), lieka šablonas su dešimtimi, iš jo atimame dar 3. Visą tai mes rodome. Pasakome rezultatą.
Tada pereiname treniruotis atimtį žodiu.


Daugyba

Šiuo atveju mums padės piešimas. Piešiame rutuliukus, kvadračiukus, medelius, šuniukus eilutėmis tris eiles po tris, dvi eilutes po du, ketures eiles po penkis ir pan. Atlikus tą gana daug kartų, daugybos mechanizmas tikrai bus suprastas.

Žaidimas „Pirštinės”

Amžius: 3-6 metų.

Žaidimui reikalingi: iškirpti iš spalvoto kartono du pirštinių siluetai, ornamentų siluetai (nedidelės geometrinės figūros iš kartono).

Parodykime vaikui pirštines, kuri yra dešinė, kuri yra kairė, atkreipkite vaiko dėmesį, kur nukreipti didieji pirštai. Paklauskite vaiko kur kokia pirštinė.

Apžiūrėkime tikras pirštines, jos dažniausiai turi raštus arba ornamentą. Ant vienos iš kartoninių pirštinių kartu su vaiku pasiūlykime sugalvoti ir padaryti raštą.

Padėkite ant stalo dvi „pirštines“, vieną pirštinę kartu su vaiku arba pats vaikas tegul papuošia. Ant antros pirštinės reikia padaryti simetrinį raštą, kuris yra ant pirmos pirštinės. Galime pakalbėti kaip atsiranda simetriniai raštai ir piešiniai.

Mes patys papuoškime pirštinę ir paprašykime vaiką atkartoti raštą. Kuo vaikas mažesnis, tuo raštas turi būti paprastesnis.

Papuoškime pirštines, padarius vienoje iš jų klaidų simetrijoje. Paprašykime vaiką pataisyti.

Papuoškime pirštinę arba dvi, pasiūlykime vaiką pažiūrėti ir įsiminti raštą. Tada pakeičiame raštą ir paprašome vaiką surasti kas pasikeitė. Tegul atstato pirminį raštą.

Papuoškime vieną pirštinę, paprašykime vaiką įsiminti raštą ir nuimkime jį. Pasiūlykime vaikui padaryti tokį par raštą.

Žaidimas su geometrinėmis figūromis

Amžius: 2-6 m.

Žaidimui reikės kažkiek paprastų iškirptų iš kartono geometrinių figūrų (5-6 rūšys), dviejų trijų dydžių, 3-5 spalvų. Ir dviejų lapų kartono. Tai bus kilimėliai.

Susipažįstame su ornamentu

Iš geometrinių figūrų ant kilimėlio sudėkite paprasčiausią ornamentą – kilimėlio viduryje takelį, kur figūros eina viena paskui kitą. Paprašykime vaiką pratęsti ornamentą. Paprasčiausia užduotis – dėlioti eilute vienodas figūras iš eilės.

Vyresniems vaikams užduotis duodama tęsti sudėtingesnes eiles – kaitaliojant vienos spalvos dviejų skirtingų figūrų arba vienodų figūrų dviejų spalvų.

Dėlioti takelį su tarpais, t.y. praleidžiant atsstumą tarp figūrų.

Padaryti ant savo kilimėlio takelį palei kraštus taip, kad kampuose būtų vienodos figūros. Paprašyti vaiką pakartoti ornamentą ant savo kilimėlio, sukurti savo ornamentą, pagal tokį pat principą.

Sudėti figūras eile. Paprašyti vaiką sustatyti tokias pat figūras atvirkščiu eilėškumu. Sudėkite ant savo kilimėlio ornamentą, orientuotą į centrą – centre viena figūra, aplink – porinis kiekis kitų figūrų. Paprašykite vaiką pakartoti ant savo kilimėlio, sukurti savo ornamentą pagal tokį pat principą.

Supažindinti vaiką su sąvokomis „kairė“, „dešinė“, „viršus“, „apačia“. Pasiūlykite vaikui padaryti raštą dedant figūras tam tikru būdu sekant nurodymus:

  • Padėk viršutiniame dešiniame kampe – apskitimą, centre – kvadratą ir tt.
  • Padėk mėlyną apskritimą takelio viduryje, dešinėje nuo jo – raudoną, po juo – dar vieną mėlyną ir tt.
  • Padėk keturis mėlynus apskritimus taip, kad kairėje būtų raudonas, o dešinėje nuo mėlyno būtų tik vienas raudonas.

Sugalvokime patys panašių užduočių, dėliojant įstrižai ir visaip kitaip.

Skaičiavimas

Galime pakartoti skaičiavimą figūrų pagalba. Figūrų pagalba galime lyginti. Vienoje pusėje sustatyti tam tikrą kiekį figūrų. Kitoje pusėje tiek pat figūrų, daugiau arba mažiau figūrų. Komentuojame kada yra lygus kiekis figūrų, kada daugiau, kada mažiau.

Mokomės sudėtį ir atimtį figūrų pagalba. Kiek vienoje eilėje daugiau figūrų negu kitoje. Kiek mažiau figūrų vienoje eilėje negu kitoje?

  • Prie vienos figūros pridėk dar dvi figūras – kiek dabar
  • Iš 4 figūrų atimk 2 – kiek gavosi
  • Kiek figūrų reikia pridėti prie 3, kad būtų 5
  • Kiek figūrų reikia atimti iš 6, kad liktų 1.

Ugdome dėmesį ir atmintį

Sudėti ant kilimėlio takelį arba raštą iš figūrų (pradėkite nuo 3-4 detalių, vėliau didinti detalių kiekį). Paprašyti vaiko pažiūrėti į takelį, paskui vaikas turi nusisukti, pakeičiame vieną detalę. Paprašome vaiką surasti pakeitimą ir atstatyti pirminę padėtį. Vėliau pakeičiame daugiau detalių.

Sudėkite figūrų takelį. Paprašykite vaiką įsiminti jį. Nuimkite ir paprašykite vaiką atstatyti takelį.

Daugiau informacijos apie Matematika galite sužinoti facebook grupėje.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

sėkmingai užsiprenumeravote!