Visi mes, tėvai, norime vaikui visko ko geriausio. Todėl rūpinamės ne tik jo sveikata, bet ir ugdomę nuostabią asmenybę. Norint suteikti vaikui žinių apie supantį pasaulį, tam nebūtina vesti jo į gausybę įvairių lavinamųjų būrelių, bet labaaai daug ko galima duoti namuose.
Vienas patogiausių būdų suteikti vaikui informaciją – pakabinti ją ant vaiko kambario sienų – plakatus, schemas, lenteles, geografinius žemėlapius. Tokia idėja kyla paskaičius Nikitinų knygą „Mes ir mūsų vaikai“: „Vienas profesorius, prisimindamas vaikystę, stebėjosi, kaip gyvai ir tiksliai jis gali prisiminti tapetų piešinį savo kambaryje ir netgi skilimų formą ant baltų lubų. Tai kodėl gi neduoti įsiminti tokias žinias kaip geografijos žemėlapis arba Mendelejevo lentelė? Šie pirmi įspūdžiai gali sukelti domėjimąsi kokiai nors žinių sričiai ir vystyti tam tikrus vaiko sugebėjimus.“
Kol vaikas mažas, iki pusantrų dviejų metų, jo kambario sienas gali puošti dideli ryškūs paveiksliukai. Tai gali būti gyvūnų, paukščių, gėlių, įvairių daiktų nuotraukos. Suaugusiųjų ir vaikų nuotraukos. Jie galėtų kaboti ant sienų mėnesį du, tada dingti, vėliau vėl grįžti.
Vaiką galite laikyti ant rankų, rodyti paveiksliuką ir įvardinti jį. Vėliau galite prašyti jį parodyti kur tas ar kitas paveikslėlis.

Mokomosios priemonės

Vaikui beaugant paveiksliukai gali pasikeisti į:
Geografinius žemėlapius (pasaulio, Europos, šalies, miesto ir tt.),
• Stambiai nupieštas natas,
Mendelejevo lentelę,
• Zaicevo skaičių juostą (skaičiai nuo 0 iki 99),
Abecelę spausdintinę ir rašytinę,
Saulės sistemos schemą, dangaus žvaigždžių žemėlapį,
Kunigaikščių, karalių portretus, rašytojų, kompozitorių, mokslininkų, keliautojų ir pan. portretus,
• Ir panašiai.

Anksti galima pradėti kabinti meno paveikslų reprodukcijas. Tai galėtų būti:
• Žmonės įvairiose situacijose,
• Madona su kūdikiu,
• Vaikai,
• Gyvūnai,
• Paprasti daiktai.

Savo rankų darbo plakatai

Kai norisi duoti vaikui informaciją, kuri reikalinga tuo momentu, o plakatų tokių pirkti nėra. Tada užtenka didelio popieriaus lapo.
Aiškinamieji plakatai
Jeigu vaikas domisi tam tikra tema – paukščiais, automobiliais ar muzika, galima pagaminti plakatą, kuris paaiškina kaip sudarytas tas ar kitas objektas.
Pavyzdžiui, šiuo metu aktyviai nagrinėjate paukščius, galite ne tik paukščių pavadinimus mokytis, bet galite nupiešti paukštį ir parašyti jo kūno dalis – sparnai, uodega, snapas ir tt. O jeigu vaikas mokosi griežti smuiku, galite pakabinti smuiko paveiksliuką ir užrašyti jo dalis. Pavadinimai užrašomi, aiški, didelėmis raidėmis.
Tokie plakatai padeda pamatyti tam tikrų daiktų ar gyvūnų panašumus ir skirtumus. Pavyzdžiui, šalia pakabinkite du plakatus: vienas automobilio sandara, kitas lėktuvo. Arba žuvies ir paukščio. Arba vabalo ir drugelio. Arba vabalo ir šuns. Arba medžio ir krūmo.
Tuo pačiu vaikas pasitreniruos skaityti.
Aiškinamieji plakatai tinka vaikams nuo 1-2 metų (gyvūnų, žmogaus išorinė sandara, daiktų, mechanizmų) iki 6-7 metų (vidinė Žemės sandara, ląstelės, atomo, kūno sandara ir kt.).


Žodynas ant plakatų

Ši priemonė labiausiai tiks vaikams nuo 4-5 metų. Tai skirta vaikams, kurie moka skaityti.
Vaikui dažnai kyla klausimas:“O kas yra…?“ Kad vaikas gerai įsimintų sąvokos prasmę, galima atspausdinti didelėmis raidėmis arba parašyti sąvokos reikšmę ant lapo ir pakabinti ant sienos. Vaikas ir įsimins tą reikšmę, ir išmoks teisingai, trumpai formuluoti sakinius. Pavyzdžiui, vaikas paklausė „kas yra energija“. Paskaitysime kartu enciklopedijoje apie tai, kas yra energija, kokia ji būna, kaip energija keičiasi iš vienos rūšies į kitą. O kitą rytą ant sienos jau lapas kabo su žodžiais iš enciklopedijos „Energija –tai fizikinis dydis, objekto savybė, nulemta gamtos. Kūnas turintis energijos gali atlikti darbą ar išskirti šilumą. Yra daug energijos rūšių, kaip šilumos energija, šviesos ir garso, cheminė energija.“


Plakatai – lentelės


Juose daug įdomios statistinės informacijos. Tokios lentelės būna enciklopedijų ir atlasų pabaigoje. Tokias lenteles galima dideliu formatu pakabinti ant sienos. Po mėnesio vaikas žinos didžiausias pasaulio upes, Žemės svorį arba mėnulio paros trukmę.
Tokias lenteles tiesiog kabiname ant sienos, visa kita – laiko klausimas. Šias lenteles keičiame kas mėnesį-tris. O grįžtame prie jų po pusmečio-metų.


Plakatai-citatos


Ši plakatų rūšis supažindina vaiką su didžiųjų rašytojų, filosofų, istorinių veikėjų mintimis. Pamatęs ar išgirdęs vieną kartą pasisakymą, vaikas kažin ar įsimins citatą, bet matydamas prieš akis, vaikas paklaus, pamąstys apie posakio reikšmę.


Plakatai-eilėraščiai

Didelėmis raidėmis galima parašyti arba atspausdinti poetų eilėraščius. Tokius eilėraščius, nors ir niekas nevers, bet visi mokės atmintinai. Eilėraščius galima keisti po kelių savaičių, mėnesių. Eilėraščius parinkite nesudėtingus, įdomius, aiškius suprasti. Supažindinkite vaiką su gera, gražia poezija. Nerinkite eilėraščių viena tema, rinkitės įvairių temų ir stilių eilėraščius. Nepamirškite apie pasakėčias.

Daugiau informacijos galite sužinoti facebook grupėje.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

sėkmingai užsiprenumeravote!