Viskas, ką mes galime pamatyti, paliesti, paragauti, užuosti arba išgirsti, yra chemija. Mus supantį pasaulį, mūsų drabužius, namus, maistą, kurį valgome, vandenį, kurį geriame, mūsų kūnus – viską aprėpia chemija. Spaudoje ir per televiziją dažnai kalbama, kad chemikalai yra žalingi. Teisingai, kai kurios cheminės medžiagos mums kenkia, bet yra ir „gerų“ chemikalų, tokių kaip ore esantis deguonis. Su jais mes ir susipažinsime.
Cheminiai bandymai – tai smagus užsiėmimas. Imi vieną, sumaišai su kitu ir gauni trečią... Ar neskubame mes? Ne. Nuo mažumės visi mėgsta pilstyti iš vieno indelio į kitą vandenį, smėlį.. Ir mes dabar darysime tą patį, tik dar pridėsime STEBUKLŲ.
 

Stebuklas 1

1. Mums reikalingi: maisto soda, actas.
Įpilti į stiklinę trečdalį vandens, įlašinti kelis lašus acto, po to paimti ketvirtadalį arbatinio šaukštelio sodos ir įpilti į stiklinę. Mišinys iškart pradės burbuliuoti tarsi verda. Mažiesiems daug džiaugsmo, o didesniems galima paaiškinti, kad iš mišinio išsiskiria anglies dioksidas, tas pats kuris yra limonade ir gazuotame vandenyje.
Tą patį bandymą šiek tiek pakeisime: sodą į acto tirpiklį ne berti, o paleisti tiesiai su šaukštu ir iškart maišyti. O dabar dar stipriau burbuliuoja.
 

Stebuklas 2

2. Mums reikalingi: fenolftaleinas, kalcio sodos, actas.
Į dvi stiklines įpilti paprasto vandens trečdalį stiklinių. Į vieną stiklinę su pipete įlašinti kelis lašus fenolftaleino, į antrą – pusę šaukštelio kalcio sodos ir išmaišyti. Abu skysčiai yra permatomi. Bet kai tik iš vienos stiklinės perpilsi skystį į kitą, skystis taps rožiniai-raudonas. Atrodo visai kaip fokusas. O jei dar pasakysime kokį burtažodį, vaikai liks pakerėti. Didesniems vaikams tai galima pateikti kaip vandens virsmą krauju.
Dabar šį skystį vėl galime padaryti permatomu. Įpilsime kelis šaukštelius acto, ir skystis vėl permatomas, o dar ir burbuliukų pamatysime. Vietoj acto galima imti kelis žirnelius citrinos rūgšties.
O dar fenolftaleiną galima nudažyti violetine spalva. Tam reikia kelis lašus amoniako įlašinti į stiklinę, įpilti vandens, pridėti fenolftaleino – ir skystis paraudonuos.
Dar galima stebuklą padaryti su raudongūžiu kopūstu. Išvirsime šiek tiek raudongūžio kopūsto ir nuovirą perpilsime į stiklinę. Į kitą stiklinę įlašinsime kelis lašus amoniako ir tada pridėsime kopūsto nuoviro. Iš mėlynai-raudono jis taps žalsvu.
Tą patį išbandykite su nuovirais šviežių ar džiovintų aviečių, gervuogių, mėlynių, serbentų, vyšnių, slyvų, iriso gėlių. Labai patogu į tokį nuovirą įkišti balto popieriaus siaurus lapelius, o paskui  lašinti amoniaką.

Stebuklas 3

3. Dabar išbandysime jodą.
Truputį jodo nupilsime į atskirą indelį ir įpilsime ten tiek pat vandens. Dabar perpjausime bulvę ir ant įpjovos įlašinsime iš pipetės jodo. Bulvė iš karto pamėlynuos. Kas gi čia mėlynuoja? Tai krakmolas.
Todėl galima paimti šaukštelį krakmolo, išmaišyti  šaltame vandenyje, gausis kažkas panašaus į pieną. Įlašinkite kelis jodo lašus – „pienas“ pamėlynuos.
 

Stebuklas 4

 
4. Dabar išbandysime kalio permanganatą.
Paruoškite tris indelius  ištirpinę vandenyje kalio permanganatą. Vieną stipriai tamsios spalvos, į antrą indelį įberkite mažiau kruopelyčių, kad būtų šviesesnis tirpalas, trečias indelis dar šviesesnis. Ketvirtame indelyje ištirpinkite natrio sulfitą ( iš foto prekių).  Šį natrio sulfito tirpinį įpilkite į visus tris kalio permanganato indelius. Šviesiai rožinis skystis taps beveik permatomas, tamsiai rožinis taps tamsiai raudonu, o violetiniame skystyje atsiras tiršti „dribsniai“.
Jei mes tokį skystį išpilsime į kriauklę, ji nusidažys. Bet mes turime puikų valiklį. Į vandenilio peroksidą įpilti truputį rūgšties, pvz. citrinos rūgšties, pamerkti kempinėlę, kelis kartus brūkštelti kriauklę, nuplauti švariu vandeniu  ir ji bus baltutėlė.
Vaikui galima paaiškinti apie nuostabią kalio permanganato gydomąją savybę: jis naikina mikrobus, nuima infekcijas nuo žaizdelių. Patikrinsime.
Į vieną indelį įpilsime švaraus vandens, į kitą indelį vandens iš balos.  Į abu indelius įpilsime truputį skiesto kalio permanganato. Indelyje su švariu vandeniu jis toks ir liks šviesiai rožinės spalvos. O indelyje su purvinu vandeniu, vanduo taps permatomas, tai reiškia mikrobai žuvo ir vanduo tapo švarus.
 

Daugiau informacijos apie Namų chemija galite sužinoti facebook grupėje.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

sėkmingai užsiprenumeravote!