Iš seno vanduo yra įvairiose tradicijose pradedant nuo vaiko krikšto.

Aprašysime šalto vandens poveikio žmogaus organizmui fiziologinį mechanizmą. Veikdamas odos receptorius, šaltas vanduo iššaukia stiprią nervų impulsų srovę į nugaros smegenis ir centrinę nervų sistemą. Tai iššaukia atsakomąją kompleksinę neurohumoralinę reakciją, kuri gamina ir sureguliuoja energiją. Aktyvizuojasi biocheminiai procesai, greitėja angliavandenių apykaita, vidinės sekrecijos liaukos išskiria į kraują tonizuojančius hormonus. Keičiasi didelių ir mažų kraujagyslių darbas ir kraujo judėjimas jomis. Nervų centrai tonizuojasi. Mobilizuojamos rezervinės galimybės, didėja organizmo darbingumas. Tai – energetikos gyvybinės veiklos išėjimas į aukštesnį lygį .

Reikia pabrėžti, kad maudyti kūdikius tikslinčiau yra vėsiame vandenyje. Į šaltą vandenį juos galima panardinti 1-2 sekundėms ir ištraukus iš vandens šildyti aktyvių judesių rankomis kojomis pagalba. Tarp kitko, šildymas aptrinant rankšluosčiu iki raudonumo, nuims maudynių vėsiame vandenyje efektą.

Kaip pradėti?

Mažylių pratinimas prie šalčio skirstomas į 3 etapus: pradinis apsipratimas-pratinimasis-pilna adaptacija. Pratinimas galimas taikant natūralias gamtos priemones: grunto (vaikščiojimas basomis grindimis, žeme, ledu, sniegu); vandens (apsitrynimas šlapiu rankšluosčiu, vėsus, kontrastinis , šaltas dušas, maudynės vėsiame vandenyje, apipylimas šaltu vandeniu, panėrimas į šaltą vandenį, apsitrynimas sniegu) ; oro (patalpos dažnas vėdinimas, pasivaikščiojimų metu lengva apranga, miegas šviežiame ore).

Grūdinant vandeniu temperatūra turi savo ribas. Vėsus vanduo – nuo 26 iki 20 laipsnių, šaltas vanduo – nuo 20 iki 10 laipsnių, ledinis vanduo – nuo 10 iki 3 laipsnių.

Kūdikių grūdinimas turi būti prieinamas, sistemingas, nuoseklus,  pagrįstas individualiomis vaiko savybėmis (pripratimas, adaptacija šalčiui, poodinis riebalinis sluoksnis, aktyvumas vandenyje, savijauta, nuotaika ir t.t.).

Nereikia skubėti. Pirmos maudynės vandenyje trumpi, po keletą sekundžių. Tai apipylimas iš kibirėlio, panardymas su galva. Laikui einant mažylis pripras  ir nardymas eketėje ar apsitrynimas sniegu teiks jam malonumą. Svarbu visą laiką stebėti vaiko būseną. Jeigu vaikas pamėlo ar dreba, grūdinimo užsiėmimą sustabdyti, o geriausia neprivesti prie to. Vėsiame vandenyje vaiko kūnas turi būti rožinis, o pats judrus, aktyvus. Prieš ir po  maudynių vėsiame vandenyje visada reikia gerai sušildyti vaiką pratimais.

Priminsim, kad maudantis šiltame vandenyje vaiko kūnas praranda gebėjimą priešintis kūno atvėsinimui ir bet kokiam oro temperatūros pakitimui: iškart atsiranda slogos, anginos ir t.t. Jeigu tėvai ir maudo vaiką šiltame vandenyje, tai būtina gale apipilti šaltu vandeniu.

Ką duoda pripratimas šalčiui, šaltam vandeniui: užgrūdintas vaikas lengviau įveikia ligotas būsenas, mažiau serga respiratorinėmis ir infekcinėmis ligomis, jo imuninis-biologinis atsparumas infekcijoms aukštesnis ir aktyvesnis kovojant su jomis.

Daugiau informacijos apie vaikų grūdinimas galite sužinoti facebook grupėje.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

sėkmingai užsiprenumeravote!