Lietuvoje nėra labai jau populiaru naudoti įvairovę prieskonių. Pripratinkite save naudoti prieskonius. Mes žinome tik druską ir pipirus, o juk jų yra daugybė. Todėl galima teigti, kad mūsų šalyje, kur yra gana šaltas klimatas, viršsvorio problema yra susijusi ir su tuo, kad gamindami maistą mes mažai naudojame prieskonių. Rytuose prieskonių pirkimas yra būtinas nuolatinis ritualas, juos perka kiekvieną savaitę, bet kuris vyras nusimano apie prieskonius, nekalbant jau apie moteris. Prieskonių vartojimo kultūra sąlygoja, kad Rytuose retai sutiksi labai nutukusį žmogų.
Mūsų tradicijoje daržoves mes valgome beveik be prieskonių, na tik druskos įberiame. O besilaikantys žalių daržovinių dietų apskritai net apsieina be druskos, kas yra visiškai neteisinga. Daržoves, aišku, galima troškinti ir valgyti šiltus/karštus, be to galima naudoti daug prieskonių: kardamonas, džiovintas imbieras, juodas, raudonas, čili pipirai, muskato riešutas, cinamonas, čiobreliai…

Prieskoniai pagal kūno tipą. Vėjas

Kokie prieskoniai tinka Vėjui, Tulžiai ir Gleivėms? Vėjai yra liekni, judrūs žmonės su greita reakcija, lengvai peršąlantys ir šąlantys. Jiems reikalingas karštas maistas ir šildantys prieskoniai. Bent kartą per dieną jie turi atsisėsti ir ramiai pavalgyti karštus pietus, pageidautina su rieboka sriubyte, barščiais, česnakais ir pipirais, grybų sriuba. Tinkantys prieskoniai: česnakai, svogūnai, raudoni, juodi, čili, kajenų pipirai, imbieras, sezamas, soju padažas. Tinka tokie skoniai: aštrus, rūgštus, sūrus, saldus (nedideliais kiekiais). Tai yra, pavyzdžiui, citrinos, actas, raugintos daržovės, silkė, rugštūs riešutai, medus, rugštūs obuoliai ir pan. Tokių skonių produktai Vėjams lengviausiai virškinasi. Kartus ir sutraukiantis skoniai sujaudina, todėl jie draudžiami šiai konstitucijai. Tai garstyčios su ryškiu karčiu skoniu. Dėl tos pačios priežasties negalima kavos ir žalios arbatos. Jei jau kada išgersite kavos, tai būtinai įsipilkite pieno, kuris turi saldaus skonio. O cukrumi nepiktnaudžiaukite. Galima kavą arba arbatą sušildyti medumi ir nedideliu imbiero gabaliuku, kuris turi aštrų skonį, juk kava ir arbata, kaip ne būtų keista, yra šaltos prigimties produktai.

Prieskoniai pagal kūno tipą. Tulžis

Toliau aptarkime Tulžies konstitucijos žmonėms tinkančius prieskonius. Šie žmonės dažniausiai stipraus kūno, ryžtingo charakterio, mėgstantys mėsą, keptą maistą, stiprius gėrimus, nelinkę peršalimo ligoms, jiems dažniau karšta nei šalta. Tulžims sveika avižų nuoviras, pelynas. Vartoti 21 dieną, 2 kartus per metus – pavasarį ir rudenį. Skoniai – kartus, saldus ir sutraukiantis. Sutraukiantis skonis yra gana retas ir produktas jį turintis yra persimonas, kuris subręsta būtent tada kai aktualu yra jį valgyti – spalis – lapkritis. Dar sutraukiantį skonį turi šaltalankis, trešnės, aiva. Tinkantys Tulžims prieskoniai – garstyčios, krienai, pomidorų ir granatų padažai, muskato riešutas, karis, koriandras, anyžius, kmynai.
Tulžims tinka valgyti vasarą kiek nori žalias daržoves ir vaisius, šaltas sriubas. Bet po 50 metų jau reiktų pereiti prie šilto maisto. Ypatingai jiems kenksmingas yra rūgštus skonis, kuris dirgina kepenis, sukelia bėrimus.

Prieskoniai pagal kūno tipą. Gleivės

Ką galima ir ko negalima Gleivėms? Tokie žmonės yra stambūs, linkę tinti, dažnai šąla, neskubantys, mėgsta saldumynus, pieno produktus, bulves, makaronus. Jiems rekomenduojami skoniai – aštrus, rūgštus, sūrus. Visi šie skoniai yra šildantys. Kadangi Gleivių yra šalčiausia konstitucija, dėl ko lėtėja medžiagų apykaita, jai reikalingi šildantys skoniai. Tinkantys prieskoniai – visos pipirų rūšys, džiovintas, šviežias arba marinuotas imbieras, kardamonas, gvazdikėliai, svogūnai, česnakai, sojų padažas, actas. Maistas turi būti karštas ir su daug prieskonių. Gleivėms netinka jokie produktai saldaus skonio, saldumynai, ledai, bulvės, pieno produktai, šaltos sriubos, gazuoti gėrimai, žalios daržovės. Jei jau norisi bulvių, pagaminkite… tik su daug išvardytų prieskonių.

Daugiau informacijos galite sužinoti facebook grupėje.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Prisijunkite prie mūsų adresų sąrašo, kad gautumėte naujausias ir naujienas iš mūsų komandos.

sėkmingai užsiprenumeravote!