Nors šiais laikais vaikų šeimose nėra daug palyginus su senove, 1-3, ir vaikų priežiūra yra žymiai geresnė, bet jų sveikata vis dar nėra tokia puiki kaip norėtųsi. O priežastis to yra kiekvieno individualiai vaiko gyvenimo būdas ir mityba. Taigi vėl čia mes prieiname prie kūno konstitucijų Vėjas, Tulžis ir Gleivės.
Vaikai dažniausiai serga peršalimo ligomis, tai yra ligomis, susijusiomis su Gleivių uždegimu. Gleivėms priklauso ir limfos sistemos susirgimai. Gleivės – tai šalta konstitucija, todėl jai yra nesveika šaltas maistas ir šalti produktai. Mamytės šiais laikais perka jogurtus, varškytes, želę, kefyrus, rūgpienius. Kad ir šaltą pieną suaugusieji laiko didžiuliu gėriu. O visa tai atneša Gleivių disbalansą ir kaip rezultatas atsiranda ligos. Pavyzdžiui, mamytės girdo savo mažuosius ožkų pienu norėdamos ko geriausio ir negali suprasti, kodėl jų vaikučiai taip dažnai peršąla.
Ožkos pieno prigimtis yra šalta, ir vaikui tokio pieno, nors ir karšto, stiklinė, – didžiulis smūgis gleivinei ir limfos sistemai. Karvės pienas taip pat šaltos prigimties, šiek tiek šiltesnis yra kumelės pienas.
Vaikai. Ką valgyti, o ko – ne
Kas gi dar disbalansuoja vaikų Gleives? Mamytės močiutės uoliai mažuosius maitina vaisiais, daržovėmis ir jų sultimis. Bet jie taip pat yra “šaltos” prigimties ir šaldo mūsų mažuosius. Tai nereiškia, kad vaisių ir uogų visiškai nereikia arba, kad vaikams truks vitaminų. Jei vaikas suvalgys keptą obuolį arba bananų košę, arba ką kito šilto su vaisiais arba daržovėmis, jis gaus pakankamai vitaminų ir maistas bus “šiltas”. Vasarą, kai karšta, vaikams galima valgyti arbūzų, vaisių, daržovių šaltu pavidalu, bet ne per daug. Tai yra nepakeičiant pagrindinių šiltų patiekalų šaltais. Bet atėjus rudeniui, vaikams nereikėtų labai jau daug valgyti bananų ir apelsinų – kitaip vaikas nuolat sirgs. Jeigu vaiko mityba daugiausia yra “šalta”, vaikas sirgs Gleivių ligomis – peršalimai, nosies polipai, adenoidai, gaimoritai, sinusitai, pneumonija, bronchinė astma, virškinimo susirgimai, pielonefritas, limfos sistemos ligos, riebalų apykaitos problemos.
Tibeto medicina kalba, kad sveikas skrandis turi turėti “ugnies karštį”. Vakarietiška kalba kalbant, turi gamintis pakankamai rūgšties, rūgštingumo. Ši rūgštis be baltymų skaidymo dar apsaugo organizmą nuo įvairių bakterijų, patenkančių su maistu. Maitinant vaiką “šaltais” jogurtukais, varškytėmis, kurie gesina skrandžio karštį, šios bakterijos pradeda kelti įvairias alergines reakcijas. Tada atsiranda vaikų diatezas ir disbakteriozė.
Žindoma mama ir žindomas vaikas. Jų mityba
Tas pats ir su žindomais mažyliais. Mažylio mityba priklauso nuo to, ką valgo mama. Jei mamos mityboje dominuoja “šalti” produktai, toks ir mažylio maistas. Jei mama maitinasi “šiltu” maistu, tai ir jos kraujas bei pienas bus “šilti”.
Kaip galima būtų “sušildyti” žindančios mamos kraują? Tam labai gerai tiks – plakta žalioji arbata: nedideliame puode 1 valg.š. geros žalios arbatos užpilti 1 l vandens, pastatyti ant ugnies, palaukti kol užvirs, įberti žiupsnelį druskos ir muskato riešuto, įpilti stiklinę pieno, vėl užvirinti pilstant samčiu virš puodo 3-5 minutes.
Gerti šią arbatą galima kiekvieną dieną šaltuoju metu, kaskart ruošiant šviežiai. Tokia arbata gerina kraujotaką, normalizuoja spaudimą, tonizuoja kraujagysles. Tokia arbata “šildo” žindančios motinos pieną, tokiu būdu ir vaiką. Žindanti mama turi valgyti truputuką ir druskos, ir pipirų, kurie šildytų jos organizmą. Taigi dar vienas receptas: Į vandenį įdėti mėsos, virti ją 15-20 minučių, tada pridėti 1-2 skilteles česnako, svogūno, pipirų pagal skonį (galima kitų prieskonių), virinti buljoną 3-4 minutes, nuimti nuo ugnies ir paduoti karštą.
Masažai vaikams
Kaip dar mes galime profilaktiškai pasirūpinti mūsų mažaisiais? Galime masažuoti nugarą palei stuburą – tai sveikatos pagrindas. Prieš masažuojant reikia rankas sudrėkinti šiltame sezamo aliejuje. 5-10 minučių masažo prieš miegą, tuo pačiu sekant pasaką arba tiesiog bendraujant – sveikas ir naudingas laiko leidimas su vaiku.
Taip pat gerai būtų orkaitėje pašildytus akmenis uždėti ant juosmens, inkstų srities. Šios procedūros labai naudingos prieš miegą. Jų tikslas – šildyti inkstus, juk šaltis kaip ir šiluma įeina per inkstus. Akmenukus reikia laikyti 10-15 minučių, po ko vaikas ramiai užmiega.
Vaikų kūno konstitucija
Kokie ryškiausi mažylių požymiai pagal došes? Jei mažylis gerai valgo, aktyvus, rodantis charakterį ir norą lyderiauti, mėgstantis valgyti mėsą – jis Tulžis.
Vėjelis gali būti nervuotas, verksniukas, be ypatingo apetito, truputį pavalgo, truputį pamiega, pilvuką pučia – silpnas virškinimas. Tokių vaikučių silpnesnė nervų sistema ir šis nestabilumas reiškiasi blogu miegu, blogu apetitu, padidintu nuovargiu, neurozėmis, psichozėmis. Tokį vaiką labiau nei kitus vargina kompiuteriniai žaidimai, televizijos laidos, sunkios sporto rūšys, per ilgas muzikavimas, per ilgas mokymasis.
Vaikas Gleivės ramus, gerai ir daug valgo ir miega. Šitie vaikai yra stambesni, linkę viršsvoriui, mėgsta saldumynus, ledus, dažnai serga anginomis ir rinitais.
Šaltų konstitucijų vaikai – Vėjas ir Gleivės turi gauti daugiau šilto maisto. Košės turi būti šiltos ir ne su ožkos pienu. Į maistą sveika įdėti truputį malto imbiero, muskato riešuto.
Tulžies vaikui galima duoti daugiau šiltų vaisių ir daržovių tyrelių, taip pat tinka šilti jogurtai ir varškytės, kefyras, kurie netinka Vėjui ir Gleivėms vaikams. Tulžis mėgsta mėsą ir keptą maistą, aštrų ir sūrų maistą. Vaikystėje tokios mitybos padariniai gali būti įvairios alerginės reakcijos ant odos – nuo diatezo iki neurodermito ir psoriazės.
Daugiau informacijos galite sužinoti facebook grupėje.